Poduszka dla dziecka – od kiedy jest dobrym rozwiązaniem? Rozwiewamy wątpliwości

Podczas kompletowania wyprawki dla noworodka zapewne pojawi się u Ciebie mnóstwo wątpliwości związanych z tym, co przyda Wam się na co dzień. Rodzice zazwyczaj zastanawiają się między innymi nad tym, jakie wyposażenie łóżeczka będzie praktyczne, a jednocześnie bezpieczne dla ich pociechy. Często pojawiają się pytania o pościel, a szczególnie o poduszkę – czy jest potrzebna noworodkowi od pierwszych dni życia? Od kiedy poduszka dla dziecka jest dobrym pomysłem? W poniższym wpisie odpowiadamy na te pytania.

Czy poduszka w łóżeczku noworodka to dobry pomysł?

Choć artykuły dla noworodków zachęcają pięknym designem i wizja urządzenia dziecięcego pokoju z ich pomocą jest zapewne bardzo kusząca, nie wszystkie akcesoria będą praktyczne i bezpieczne od pierwszych dni życia. Do tego grona z pewnością należy poduszka. O ile wiele wątpliwości pojawia się w kwestii tego, od kiedy poduszka dla dziecka jest koniecznym akcesorium, o tyle w przypadku noworodków zalecenia są zgodne – najmłodsi powinni spać i odpoczywać na płaskiej powierzchni, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla ich zdrowia, prawidłowego rozwoju i bezpieczeństwa. Zatem urządzając pokój swojej pociechy, zakup poduszki powinnaś zdecydowanie odłożyć na później.

Czy noworodek powinien spać na poduszce?

W pierwszym okresie po narodzinach zdolności motoryczne dziecka są bardzo słabo rozwinięte. Jego głowa układa się równo z kręgosłupem i porusza się w jednej linii. W związku z tym, jeśli położysz malucha na poduszce, to naturalne ułożenie ciała zostanie zaburzone. Może to prowadzić do asymetrii i odkształceń głowy. Co więcej, w wyniku nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa przez leżenie na poduszce, może dojść do jego skrzywień, a to z pewnością spowoduje problemy w przyszłości.

Nie wolno pominąć faktu, że poduszka w łóżeczku noworodka znacznie zwiększa ryzyko SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Wystarczy, że maluch nauczy się przewracać na brzuch we śnie lub zrobi to nieświadomie – poduszka może wówczas prowadzić nawet do podduszenia dziecka.

Wyjątki, w których poduszka może być niezbędna

Najlepszy dla rozwoju zdrowego noworodka jest sen na dobrej jakości, płaskim materacu, bez dodatkowych akcesoriów w łóżeczku. Niestety są dzieci, które mają problemy z prawidłowym oddychaniem i ulewają pokarm. To kolejne ryzyko – taki maluch może zakrztusić się podczas snu. Zazwyczaj zaniepokojeni rodzice odwiedzają w takich przypadkach pediatrę, a ten na ogół zaleca klin. To specjalny rodzaj poduszki, który umieszcza się pod materacem. Dzięki temu, że główka jest położona wyżej niż reszta ciała, ryzyko zachłyśnięcia jest znacznie niższe. Pamiętaj jednak, by to rozwiązanie zastosować jedynie po konsultacji z pediatrą!

Od kiedy poduszka dla dziecka jest bezpieczna?

Jak już wiesz, poduszka dla noworodka nie jest wskazana i maluch zdecydowanie powinien spać na płasko. Zatem od kiedy można pozwolić dziecku na niej spać? Zdania specjalistów i doświadczonych rodziców są w tej kwestii podzielone, jednak przyjmuje się, że odpowiedni moment na podarowanie dziecku pierwszej poduszki jest wtedy, gdy Twoja pociecha potrafi swobodnie przewracać się z boku na bok. Najczęściej mogą już na niej spać dzieci między 12. a 18. miesiącem życia. Wielu fizjoterapeutów jest też zdania, że im dłużej dziecko śpi na płaskiej powierzchni, tym lepiej, a z zakupem pierwszej poduszki spokojnie można poczekać, dopóki maluch sam nie będzie jej chciał.

Pierwsza poduszka dla dziecka – co musisz wiedzieć?

Rodzice często nieświadomie popełniają błąd, pozwalając dzieciom spać na swoich poduszkach. Nie są one przystosowane do potrzeb małego człowieka i w żaden sposób nie wspierają jego rozwoju – co więcej, mogą mu nawet zaszkodzić. Jaką poduszkę należy zatem wybrać? Przede wszystkim powinna ona być możliwie płaska, z niewielką ilością wypełnienia. Warto zadbać też o to, by była w miarę elastyczna i niezbyt twarda.

Poświęć również czas na wybór właściwego materiału poszewki – to ważne dla komfortowego snu. Bardzo szeroki wybór poduszek dedykowanych wymagającym maluchom i spełniających wszystkie normy bezpieczeństwa znajdziesz w naszym sklepie. Bogactwo wzorów i kolorów z pewnością pozwoli Ci dopasować idealną dla Twojej pociechy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl