Jak zawinąć dziecko w rożek? Wyjaśniamy

Pojawienie się noworodka w domu to wielkie przeżycie nie tylko dla rodziców. Wszystko, co Tobie wydaje się naturalne i znane, dla malucha stanowi zagadkę – nowe zapachy, dźwięki i większa przestrzeń niż miał przez ostatnie 9 miesięcy. Otoczenie bywa dla noworodka przytłaczające. W związku z tym, aby zapewnić mu maksymalny komfort, możesz skorzystać z rożka niemowlęcego, który otuli malucha i pomoże stworzyć warunki, do jakich przywykł w brzuchu mamy. Jak bezpiecznie zawinąć dziecko w rożek? Wyjaśniamy, co zrobić, krok po kroku.

Rożek niemowlęcy – czy to konieczne?

Nie da się ukryć, że rożek niemowlęcy stał się w zasadzie obowiązkowym elementem wyprawki dla noworodka. Nic w tym dziwnego – to praktyczny gadżet, który może być wykorzystany na wiele sposobów. Pierwsze tygodnie może służyć jako standardowy rożek. Kiedy dziecko nieco urośnie i nie będzie mieściło się w tradycyjne zawinięcie, może nadal korzystać z niego w formie kocyka lub niewielkiej maty do zabawy.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając rożek? Przede wszystkim pamiętaj, że skóra noworodka jest bardzo delikatna. Rożek w podstawowym założeniu będzie miał z nią bezpośredni kontakt, dlatego zaleca się, aby był uszyty z jak najdelikatniejszych, lekkich tkanin. Okazuje się, że strzałem w dziesiątkę jest muślin. Większość rożków wyposażona jest też w pasek, który służy do przewiązania – będzie on bardzo przydatny podczas otulania malucha.

Dlaczego warto otulać dziecko w rożku?

Warto podkreślić, że szczególnie pierwsze dni po narodzinach są dla dziecka bardzo stresujące i przytłaczające. Zawijanie w rożek ma wiele zalet, jednak jego nadrzędną funkcją jest pomoc maluchowi zaadaptować się w nowym dla niego otoczeniu. Owinięte w miłej w dotyku tkaninie dziecko czuje się bezpiecznie, zupełnie jak wtedy, gdy było w brzuchu mamy. Wykorzystywanie rożka na co dzień niesie za sobą szereg korzyści także dla rodziców. Jakich?

 1. Szybkie i skuteczne uspokojenie płaczu – układ nerwowy maluchów nie jest na tyle rozwinięty, by regulować emocje. Zawinięcie w rożek może przywrócić dziecku równowagę i zatrzymać atak płaczu.
 2. Łatwiejsze podnoszenie i odkładanie dziecka – to ważne dla młodych i niedoświadczonych rodziców. Wbrew pozorom prawidłowe podnoszenie dziecka nie jest proste! Stosowanie rożka zapewnia łatwiejsze chwytanie noworodka.
 3. Zapobieganie SIDS – noworodek zawinięty w rożek jest niejako “zmuszony” do snu na plecach. Udowodniono, że to działanie zapobiega przypadkowemu przetoczeniu się dziecka na brzuszek, co jest jednym z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej.
 4. Spokojniejsze drzemki – niedojrzały układ nerwowy i odruchy, które znikną w trakcie późniejszego rozwoju dziecka, mogą powodować gwałtowne pobudki, co może wystarczyć, by rozbudzić malucha. Dzięki zawijaniu w rożek problem zniknie!

O czym musisz pamiętać, zanim otulisz dziecko w rożek?

Rożek niemowlęcy jest przydatnym gadżetem, jednak przed zawinięciem dziecka, musisz pamiętać o odpowiednim ubraniu malucha. Noworodki uwielbiają ciepło, ale dość łatwo i szybko można doprowadzić do przegrzania, które w konsekwencji jest bardzo groźne. Dlatego też zadbaj o to, by dziecko było ubrane dość lekko. Standardowe body lub śpiochy będą wystarczające. Zrezygnuj także z dodatkowego przykrywania kocem lub kołdrą!

Jak zawinąć dziecko w rożek?

Wiesz już, że otulanie ma wiele zalet – zarówno dla malucha, jak i jego rodziców.  Jak zatem zawinąć dziecko w rożek? Zobacz, jak to robić krok po kroku.

 1. Przygotuj rożek. Zazwyczaj wszystkie jego boki są równe. Ułóż go na płaskiej powierzchni (najlepiej na kanapie lub łóżku) w poprzek – powinien mieć kształt rombu.
 2. Połóż na nim dziecko. Ramiona malucha powinny leżeć poniżej linii zgięcia.
 3. Weź dolny róg i delikatnie przytrzymaj go w okolicy brzuszka dziecka.
 4. Następnie chwyć lewy róg i przełóż go na prawą stronę dziecka.
 5. Weź prawy róg i przełóż go na lewą stronę.
 6. Jeśli Twoja pociecha jest już otulona, to wystarczy niezbyt mocno związać pasek wokół otulonego dziecka.
 7. Gotowe!

Możesz zastosować do tego nawet standardowy kocyk, jednak specjalny, niemowlęcy rożek, pozwoli Ci na szybkie i skuteczne otulenie dziecka. Rożki, które są całkowicie bezpieczne dla noworodków, znajdziesz w naszej ofercie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl