Jak uśpić noworodka? Jak ubrać małe dziecko do snu?

Sen noworodka bardzo różni się od snu starszego dziecka. Do około czwartego miesiąca życia sen noworodka przebiega w fazach. Maluch nie odróżnia dnia od nocy. Nie potrafi też samodzielnie zmieniać pozycji swojego ciała. Dopiero około piątego miesiąca życia zaczyna przekręcać się z brzuszka na plecki i odwrotnie. Zatem jak układać noworodka do snu? Jak należy go ubierać?

Ile śpi noworodek?

Zdaniem lekarzy noworodek przesypia do 20 godzin w ciągu doby. Tak jest przez pierwszy miesiąc po urodzeniu. Jednak fazy snu tak małego dziecka są krótkie i nie da się ich w pełni kontrolować. Zdecydowana większość snu noworodka to sen aktywny, gdy noworodek jest podatny na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne. Dlatego bardzo łatwo się wybudza. Faz snu głębokiego jest znacznie mniej. Jednocześnie są one bardzo ważne z punktu widzenia prawidłowej regeneracji organizmu.

Noworodki i niemowlęta śpią inaczej niż starsze dzieci. Nie odróżniają one dnia od nocy. Po tzw. fazie snu następuje faza przebudzenia - czuwania. Wtedy bardzo ważne dla malucha jest poczucie fizycznej bliskości z matką. Nie powinno więc niepokoić to, gdy noworodek budzi się wiele razy w ciągu nocy. Im dziecko jest starsze, tym dłużej trwają jego drzemki. Jednak i tak przez wiele miesięcy obecność rodzica jest niezbędna podczas zasypiania.

Nocne pobudki są zresztą niezbędne z uwagi na karmienie. Noworodki karmi się przez całą dobę - co 2-3 godziny. Ich żołądki są bowiem bardzo małe i nie mieszczą zbyt dużo pokarmu.

Jak uśpić noworodka?

Na około pół godziny przed położeniem malucha do łóżka można go nakarmić. Wielu specjalistów zaleca także ciepłą kąpiel lub masaż. Dzięki temu noworodek może się zrelaksować. Do dziecka należy mówić cichym, spokojnym głosem. Przed snem warto go otulić miękkim materiałem np. kocem. Malec powinien być opatulony szczelnie, ale jednocześnie nie za mocno. Noworodka otula się całego, ale w przypadku niemowlaka rączki lepiej jest zostawić na zewnątrz. Ta metoda sprawdza się dobrze w dzień i w nocy.

Jak uśpić noworodka karmionego piersią? Malutkie dzieci zasypiają przy karmieniu i nie ma w tym nic dziwnego. Ssanie piersi działa na nie relaksująco, wyciszająco. Na samym początku nie należy oczywiście z tym walczyć. Jednak śpiące dziecko dobrze jest odkładać do łóżeczka lub kołyski. Z biegiem czasu trzeba je odzwyczaić od zasypiania w czasie karmienia.

Jak usypiać noworodka w aucie?

Co ciekawe, na małe dzieci usypiająco działa często jazda samochodem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pozycja przyjmowana w aucie i wstrząsy powstałe w czasie jazdy wpływają niekorzystnie na dziecięcy kręgosłup. Dodatkowo potem  śpiące, rozgrzane dziecko trzeba przenieść w inne miejsce, co często kończy się infekcjami. Z tego powodu lepiej nie uczyć swojej pociechy zasypiania w ten sposób.

Jak układać noworodka do snu?

Wielu rodziców wykorzystuje do tego celu kołysanie malucha w ramionach. Wtedy dziecko ma poczucie kontaktu z matką. Dodatkowo rytmiczne bujanie działa kojąco, uspokajająco. Niektóre bobasy wycisza głaskanie po główce. Przez pierwsze miesiące dobrze jest głaskać delikatnie czoło dziecka od środka w dół. Maluch wtedy odruchowo zamyka oczy i zasypia. Pomocny może być poza tym delikatny masaż stópek.

Jak układać noworodka do snu? Dziecko najlepiej zasypia w miejscu wyciszonym, bezpiecznym. Czasem są jednak hałasy, których nie da się uniknąć np. głośni sąsiedzi za ścianą. Mogą one niepokoić bobasa. Wtedy można stworzyć tzw. biały szum - nagranie neutralnych dla dziecka dźwięków, które zagłuszają inne dźwięki. Może być to odgłos popularnych sprzętów kuchennych czy szum deszczu. Na niektóre dzieci dobrze działa spokojna muzyka.

Uspokoić malucha może także miękka przytulanka czy założona na głowę czapeczkę. Nie może być ona jednak zbyt gruba i ciasta. Sprawdzi się lekka czapeczka bawełniana pozbawiona zbędnych ozdób. W chłodne dni można nieco rozgrzać pościel maluszka termoforem.

Jak ubrać noworodka do snu?

Optymalna temperatura w pokoju dziecka to około 22 stopnie Celsjusza. W tej temperaturze dobrze czuje się lekko ubrana osoba dorosła. Dziecko natomiast szybko wtedy zasypia. W ciągu dnia okno może pozostawać otwarte. Wtedy malucha należy ubrać tak, jak na zwykły spacer.

Wielu rodziców zastanawia się, czy ich dziecko przypadkowo nie marznie. Jednak nie należy tutaj sugerować się temperaturą nóżek lub rączek maluszka. Lepiej dotknąć skóry na karku, która powinna być przyjemnie ciepła. Gdy jest wilgotna i rozgrzana, bobasowi jest zbyt gorąco. Pojawić się wtedy mogą potówki.

Jak ubrać noworodka do snu w nocy? W optymalnych warunkach temperaturowych sprawdzi się zwykły pajacyk. Najwygodniejsze w użytkowaniu są modele z zapięciem na zatrzaski z przodu na całej długości. Dawniej dzieciom do snu zakładano też bawełniane, cienkie czapeczki. Dzisiaj od tych zaleceń się powoli odchodzi. Dodatkowo noworodka przykryć można kocykiem lub lekką kołderką. Sprawdzi się też  śpiworek. Wbrew pozorom maluchy potrzebują tylko jednej warstwy więcej niż osoby dorosłe.

Dlaczego noworodek nie chce w nocy spać?

Małe dzieci zazwyczaj przebudzają się w nocy z powodu głodu. Wtedy trzeba je oczywiście nakarmić. Czasami maluchy budzą się, bo potrzebują ciepła i bliskości matki. To wymaga sporych pokładów cierpliwości od rodziców.

Niekiedy okazuje się, że bobas śpi zbyt długo w ciągu dnia i dlatego ma problem z zasypianiem w nocy. Poza tym problematyczne są różnego rodzaju alergie, które dotyczą wielu małych dzieci.

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest niestety dostarczanie dziecku zbyt wielu bodźców, gdy już leży ono w łóżeczku. Duża ilość pluszaków, gryzaków i karuzel utrudnia zasypianie. Warto tego typu rozpraszacze wyjąć z łóżka przed położeniem tam malucha. Rodzice muszą też wykazać się pewnego rodzaju konsekwencją. Kiedy dziecko marudzi podczas usypiania, nie należy na siłę szukać dla niego atrakcji np. w formie zabawy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl